Sportszer Hírek

10 őszi fitnesz tipp, amikbe megéri idén belerázódni

2021.09.22 08:21

A legtöbben december végén fogadják meg (általában a negyedik pohár pezsgő társaságában), hogy jövőre bizony elkezdenek rendszeresen mozogni. Ezen úgynevezett újévi fogadalmak nagy része néhány napon belül kudarcot is vall.

Az ősz kezdete ezzel szemben sokkal jobb időszak a fitneszcélok kitűzésére, ugyanis ilyenkor még könnyebben alakíthatsz ki magadnak új, egészséges szokásokat, amiket aztán az ünnepek során, és azok után is megtarthatsz majd.


Ha idén tényleg komolyan gondolod, hogy változtatni szeretnél, akkor ne várj ezzel hónapokat – vágj bele már most, ősszel! Íme néhány hasznos tanács ehhez!

 

1. Használd ki a jó időt

Az ősz egy kellemes felfrissülést kínál a nyári hőség után, ráadásul az ember összes érzékszervét képes kényeztetni (a levelek színe, vagy épp ropogása az ember talpa alatt, és így tovább). Az ősz első fele általában még bőven kedvező hőmérsékleteket kínál a természet felfedezéséhez, vagy épp a szabadban edzéshez.


A gyaloglás, túrázás és kerékpározás mind nagy kedvencek ilyenkor. Fedezd fel a környék legszebb ösvényeit gyalogszerrel vagy egy bicikli nyergében, vagy sétálj egyet egy közeli vízparton. Apropó vízpart – habár a nyári tömegek ekkorra már javarészt eltűnnek a strandokról, az időjárás még gyakran megengedi, hogy fürödj egy kicsit a szabadban, mielőtt el kellene búcsúznod ettől az élménytől – használd ki a lehetőséget!


Ne felejtsd el rendszeresen megsétáltatni kutyádat sem, és vigyél magaddal egy frizbit is, hogy kellően kifáraszd őt (és magadat is) a nap végére.

 

2. Próbálj ki valami újdonságot

Mindig is érdekelt a tánc? Esetleg valamilyen küzdősporttal szeretnél közelebbről is megismerkedni? Vagy szimplán egy új sportot próbálnál ki? Az ősz remek lehetőséget nyújt ezekre! Sok edzőteremben ősszel indítanak új kurzusokat, így hát érdemes szétnézni, hogy van-e valami a közelben, ami érdekelhet.
A szülőknek is több ideje van ilyenkor, hiszen a gyerekeket lekötik az iskolai tanulmányok.


Az ősz kifejezetten ideális az új fizikai készségek elsajátítására is, mert amikor egy új tevékenységgel ismerkedsz, eleinte kevesebb kalóriát égetsz majd el. Azonban ha kitartó vagy, és jövő nyárig foglalkozol az adott sporttal vagy más, mozgalmas hobbival, akkor a következő nyárra bőven elegendő feleslegtől szabadulhatsz meg, hogy újra szívesen bújj majd fürdőruhádba!

 

3. Tévénézés közben se lazsálj

Ősszel sok sorozat indít új évadot, és az emberek ilyenkor hajlamosak órákat tölteni a TV előtt. Ezeket az órákat azonban sokkal mozgalmasabban is eltöltheted, és még kedvenc sorozataidról sem kell lemondanod ehhez!


Ahelyett, hogy elkényelmesednél egy fotelban vagy kanapén, fuss vagy járj helyben, ugrókötelezz, emelj súlyokat, vagy végezz bármilyen más gyakorlatot sorozatozás közben. A reklámok alatt fekvőtámaszokat, felüléseket is csinálhatsz. Egy egyórás epizód közben legalább 15-20 perc reklámot adnak le, tehát bőven lesz lehetőséged keményebben is mozogni!

 

4. Mozogj többet a hétköznapi teendők közben

A leggyakoribb tippeket biztosan hallottad már: parkolj messzebb a bejárattól, sétálj el egy messzebb eső buszmegállóhoz (és/vagy szállj le egyel előbb), lépcsőzz liftezés helyett, és így tovább. Ezek mind jó tanácsok a hétköznapi fitnesz fellendítéséhez, de íme néhány további tipp, amikről ritkábban esik szó:
• Ha délután edzésre viszed a gyerekeket, akkor ne az autódban várakozz, míg végeznek, hanem vedd ki te is a részedet a mozgásból. Ha az edzőteremnek van külön, nyilvános része, vagy a pálya mellett egy kispálya, akkor töltsd az idődet egy kis edzéssel, vagy csak sétálj egy nagyot a környéken.
• Ha meg szeretnél beszélni egy találkozót egy barátoddal, akkor ahelyett, hogy beülnétek egy kávézóba, beszélgessetek inkább séta közben.
• Ha egyedül mész sétálni, akkor keress valamit, ami mozgásra inspirál. Egy jó podcast adás, vagy kedvenc albumjaid garantáltan élvezetesebbé teszik az így eltöltött órákat.

 

5. Hagyj időt a felüdülésre

Az ősz kiváló hangulatot teremt a test és a lélek felüdülésére. Feküdj be egy masszázsra, miután futottál egy nagyot. Tanulj meg meditálni. Iratkozz be egy képzőművészeti kurzusra. A wellness épp olyan fontos, mint a fitnesz – ép testben ép lélek, de ép lélek nélkül nincs ép test sem!

 

6. Tartsd magad a 30 napos szabályhoz

A testnek nagyjából 4 hétre van szüksége ahhoz, hogy hozzászokjon egy életmódban bekövetkező változáshoz. Éppen ezért van az, hogy a legtöbbek az első hetek során adják fel az új fitneszprogramjukat.


Szóval ne add fel csak azért, mert szeptember végére reggelente már sötétebb és hidegebb van! Próbáld legalább egy hónapig csinálni új fitneszrutinodat, és meglátod majd, hogy utána sokkal könnyebb lesz!

 

7. Elkötelezettség, kényelem, rendszeresség

Egy jó fitneszprogram erre a három koncepcióra épül.


Először is elkötelezettnek kell lenned. Ne keress kifogásokat – mindenkinek ezer dolga van, ilyen az élet, sokan mégis képesek félretenni némi időt, hogy egészségükkel foglalkozzanak. A rendszeres testmozgás, mint sok más dolog, egy terv szerint kell, hogy történjen. A találkozóidat is megtervezed, ahogy azt is, hogy mikor vidd a gyerekeket edzésre vagy különórákra. Csinálj időt a mozgásra is, írd be a naptáradba az edzéseket, különben sosem fogod elkezdeni őket.


A kényelem itt arra utal, hogy olyan sportot vagy mozgásformát válassz magadnak, amit kényelmes körülmények között (pl. egy közeli teremben vagy akár otthon) tudsz csinálni, és olyankor, amikor nem valószínű, hogy bárki vagy bármi megzavarna benne.


A rendszeresség a harmadik fontos alappillér, hiszen sokkal jobb, ha minden nap 15-20 percet mozogsz, mintha havonta 1-2 órát foglalkoznál csak ezzel.

 

8. Birkózz meg a sötétséggel

Habár az ősz a szabadban a legélvezetesebb, sajnos a nappalok ilyenkor kezdenek el észrevehetően rövidülni, ami azt jelenti, hogy hamarabb is sötétedik be odakint. Na persze, ez nem szabad, hogy elrettentsen attól, hogy a szabadban eddz tovább, csak oda kell figyelned néhány dologra.


Ha olyan helyen edzel, ahol autóforgalom is van, akkor mindenképpen legyen rajtad egy fényvisszaverő mellény, illetve legyen kéznél egy elemlámpa is. Kerékpárodra is szerelj láthatósági felszerelést, illetve lámpát az esti tekerésekhez.


Ha csak teheted, olyan útvonalakat válassz, amik jól kijártak, és nem forgalmasok. Továbbá járj edzeni minden nap ugyan abban az időben, hogy a rendszeresen arra vezető sofőrök is hozzászokhassanak a jelenlétedhez.

 

9. Öltözködj rétegesen

Ősszel az idő egyre hűlni kezd, és ilyenkor az edzésekhez is melegebb öltözékre lesz szükséged. Fontos azonban, hogy rétegesen öltözködj. Mielőtt tested bemelegedne, kicsit talán érezni fogod a hűvös levegőt, de amint beindul a vérkeringésed, könnyedén túlöltözöttnek érezheted magadat.
A legjobb anyagok segítenek távoltartani az izzadtságot a testedtől, így a ruha nem tapad majd rád edzés közben. Sok sportruha belső rétegje magába szívja a nedvességet.


A második réteg melegítő szerepet kell betöltsön, a harmadik pedig az időjárás ellen kell védjen (attól függően, hogy épp esik-e az eső, fúj-e a szél, vagy mindkettő).


Ne felejts el továbbá napszemüveget is magaddal vinni, hiszen az UV sugarak egész évben ugyan úgy árthatnak a szemednek, mint nyáron. Na persze, erre nem mindig lesz szükséged.

 

10. Derítsd ki, hogy mi motivál

Mindenkit másból merít motivációt. Fontos, hogy már edzéseid előtt felfedezd, hogy mi az, amit szeretnél elérni, legyen az fogyás, alakformálás, az állóképességed javítása, vagy épp izmaid erősítése.


Persze a célokat nem elég csak kitűzni, valahogy el is kell érni őket. Muszáj, hogy minden nap motiváljon valami, ami miatt újra és újra belevágsz a rendszeres edzésekbe. Éppen ezért fontos, hogy olyan mozgalmas aktivitást válassz magadnak, amit szívesen csinálsz. Ez lehet gyaloglás, futás, súlyemelés, vagy bármi, amit élvezni tudsz.


Érdemes kihívások elé is állítanod magadat, hiszen ez nem csak további motivációt kínál majd, hanem felelősségtudatot is.

Ország Botja díjak simplepay_hu borgun_hu