Sportszer Hírek

A hosszantartó fittség 10 titka

2022.07.13 09:12

Ha az edzésekről van szó, a legtöbbek csak azzal foglalkoznak, hogy hogyan érhetik el a kitűzött fitneszcéljukat. De mi történik ez után? Hogyan maradhat aktív az ember és őrizheti meg elért eredményeit a sűrű, mozgalmas hétköznapok során? Mi a teendő, ha az ember motivációja alábbhagy, és mindennél nehezebbnek tűnik visszarázódni a mozgásrutinba?

Az alábbi tippek ezeket a problémás időszakokat segítenek átvészelni. Íme a hosszantartó fittség 10 titka!

 

1. Tudd, hogy miért csinálod

Az, hogy miért kezdünk el edzeni kulcsfontosságú lesz a lendület megőrzésében. A társadalom gyakran a rövidtávú motivációra, a bűntudatra és a szégyenérzetre koncentrál, ha a fitnesz és az edzések népszerűsítéséről van szó.


Ennek köszönhetően kimutatható jelenség, hogy a fiatalabb korosztály azért jár el edzeni, mert szeretne javítani a kinézetén, azonban a 20-as évek második felétől ez már egyre kevesebbeket motivál. Sőt, sokakat azok a tág, távoli célok sem mozgatják meg, mint a „le akarok fogyni” vagy „fittebb szeretnék lenni”.


A siker titka az edzések azonnali hatására koncentrálni, amiket rögtön tapasztalhatunk a gyakorlatok elvégzése során: a stresszoldásra, a fokozott energiaszintre, és az edzése társasági aspektusára. Csak akkor szokunk majd rá igazán a mozgásra, ha az valamilyen azonnali és meggyőző előnyt kínál számunka a hétköznapok során.

 

2. Ne siesd el

Sokan az év elején, újévi fogadalom gyanánt döntenek úgy, hogy ők márpedig elkezdenek edzeni. Ilyenkor tombol a motiváció, és sokan hajlamosak rögtön a mély vízbe ugrani: megváltoztatják az étrendjüket, elkezdenek edzeni, abbahagyják az alkoholfogyasztást és a dohányzást. Ez egy tökéletes recept arra, hogy néhány hét alatt kiégjünk, elfáradjunk és elveszítsük a lendületet, amire szükségünk van. Ha valaki nincs elég jó formában, akkor az eredmények nem egy-két hét alatt jelentkeznek majd.


Érdemes tehát egy észszerűbb tervvel belevágni a dolgokba. Próbáld ki például az intenzív HIIT edzéseket, de csak heti egy, legfeljebb két alkalommal. Ezeket gyaloglással, úszással és kocogással érdemes kombinálni, illetve beiktatni 2-3 pihenőnapot is a hét során. Ez kellő időt ad majd szervezetednek, hogy hozzászokjon a rendszeres igénybevételhez, és hogy kipihenje magát (és regenerálódjon) két edzés között.

 

3. Nem muszáj szeretned

Ne próbáld ráerőltetni magadra azokat a gyakorlatokat, amiket nem élvezel őszintén. Meglehet, hogy gyerekkorodban imádtál kerékpározni, de ez nem jelenti azt, hogy most is kötelezően élvezned kell a tekerést.


Akik kitartanak az edzéseik mellett, azok általában jól érzik magukat, miközben mozognak. Vannak olyan elemei ennek az egésznek, amik valószínűleg tetszeni fognak, például, hogy idővel tovább bírod majd a gyűrődést és erősebbnek is érzed majd magadat.


Sokak pont, hogy nem azt élvezik végül, amit elsőre egyértelmű választásnak gondolnak. Szóval légy nyitott, próbálj ki több mindent is, és biztosan találsz majd valamit, amit tényleg szívesen csinálsz, és jót is tesz testednek.

 

4. Légy kedves magaddal

Az egyéni motiváció, vagy annak hiánya csupán egy része a problémának. Az anyagiak, a szülői feladatok és még az ember otthona is mind nehezítő tényezők lehetnek. Fáradtság, depresszió, munkahelyi stressz, beteg családtagok és egyéb dolgok is befolyásolhatják az ember mozgáskedvét.


Minél több támogatást kapsz a környezetedtől, annál könnyebb lesz megőrizni edzési rutinodat. Ha vidéken élsz, akkor valószínűleg több lehetőséged van a szabadban edzeni, és így tovább. A motiváció hiánya tehát nem az egyetlen tényező, ami megnehezítheti az edzéseket az emberek számára.


Légy tehát realisztikus. Ne próbálj heti 5 nap edzőterembe járni. Gondolkodj el rajta alaposan, hogy mi az, amit lehetőségeid alapján vállalhatnál, és ne tűzz ki magad elé túl nagy célokat, különben sokkal könnyebb lesz kudarcot vallani, és ilyenkor elmegy majd a kedved a mozgástól. Szerezz be otthonra neked tetsző fitness eszközöket, hogy motiváld magad az otthoni edzésre is! 


A hét végén tekints vissza az előző napokra, és gondold át, hogy mi működött és mi nem – tanulj ezekből!

 

5. Ne az akaraterőre építs

Ha akaraterőre van szükséged ahhoz, hogy csinálj valamit, akkor valójában nem akarod igazán azt a valamit. Gondolkodj inkább el azon, hogy miért csinálod az edzést és mit szeretnél elérni vele. Milyen előnyöket kínál majd ez neked, hogy érzed majd magad a mozgás közben, illetve utána.

 

6. Találj szándékot

Sokat segíthet minden, ami lehetővé teszi, hogy edzés közben más céljaidat is teljesítsd. Az edzések így több örömet szereznek majd, és sokkal több múlik majd rajta, hogy végigcsinálod-e őket, vagy sem. Például megpróbálhatnál gyalog vagy biciklivel munkába menni, csatlakozni egy sportklubhoz vagy összeállni egy baráttal a közös edzések érdekében. A cél lehet akár az is, hogy több időt tölts a szabadban – ebben számos sport segíthet.


Apróságokat is beiktathatsz. Például liftezés helyett lépcsőzhetsz munkahelyeden, vagy átmehetsz egy másik irodába, hogy beszélj valakivel a helyett, hogy felhívnád vagy emailt küldenél neki.

 

7. Alakíts ki egy szokást

Amikor elkezdesz futni, még az is fárasztó feladat lehet, hogy elindulj otthonról a pályára. Hol vannak a cipőid? Hol a vizes palackod? Milyen útvonalat választasz majd? Egy idő után ezek a problémák megszűnnek majd, amint kialakul a szokás hétköznapjaidban, de persze sokat segíthet, ha már az elejétől felkészülten állsz hozzá a dolgokhoz, és nem hagysz ki egyetlen alkalmat sem.

 

8. Tervezz és állíts fel egy fontossági sorrendet

Mi van akkor, ha nincs időd edzeni? Ha valaki két munkahelyen dolgozik egyszerre, vagy rendszeres feladatai vannak, amiket nem hagyhat el (pl. egy családtag ápolása), akkor ezek valóban jó indokok lehetnek. De nálad is ez a helyzet? Meglehet, hogy csak prioritások kérdése az egész.


Ha edzésekről van szó, az első lépés mindig a tervezés legyen. Tervezd meg, hogy hol, mikor és hogyan mozogsz majd, és próbálj ehhez a rendhez ragaszkodni. Ez után tervezd meg azt is, hogy mit teszel majd, ha a dolgok nem a tervek szerint zajlanak – tudd, hogy hogyan nyerd majd vissza a motivációdat, ha néhány napig kénytelen leszel szüneteltetni a mozgást.

 

9. Fogd rövidre az edzéseket

Egy edzésnek nem kell egy óra hosszúnak lennie. Egy jól felépített 15-20 perces edzés is hatékony lehet, ha megfelelően válogatod össze hozzá a gyakorlatokat. A hosszabb edzésekre jobban elő kell készülni időbeosztás terén, de megéri félretenni rájuk több időt legalább 1-2 nap a héten.

 

10. Ha nem működik, változtass rajta!

Ha az időjárás egész héten esős, és kihagysz két nap futást, akkor máris jön a bűntudat. Az ilyenkor felmerülő érzelmek és az önbizalomhiány miatt elérhetjük azt a pontot, ahol már egy-két apróbb kudarc után is azt hisszük, hogy minden odaveszett, és felesleges is tovább próbálkozni. Ne feledd azonban, hogy mindig vissza lehet rázódni a kerékvágásba!


Ha egy korábbi edzési rutin nem vált be, akkor ne hibáztasd magadat emiatt, és ne erőltesd újra. Próbálj ki valami mást helyette. Sokan hajlamosak magukat okolni, amiért nem tudnak lefogyni. Azonban, ha úgy tudsz hozzáállni ehhez, hogy „Ez most nem működött, de talán valami más fog”, akkor előbb-utóbb megtalálod majd a számodra megfelelő rutint, amivel végre elérheted kitűzött céljaidat, és meg is őrizheted majd eredményeidet!

 

Ország Botja díjak simplepay_hu borgun_hu