Hírek

Kettlebell súlyválasztás: így találd meg a tökéletes kettlebell-t otthonra!

2020.05.11 10:36

Első ránézésre végtelenül egyszerű eszköznek tűnhet a kettlebell súly, ám kiválasztása annál több fejtörést okozhat. Mekkora súlyt válasszunk? Milyen legyen töltet? Melyik fogantyú a kényelmes? Mindezek persze egyénfüggő kérdések, de egy kis összefoglalóval segítünk, hogy megtaláld a számodra tökéletes gömbsúlyzót!

Ez az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés a kettlebellekkel (magyarul gömbsúlyzó vagy harangsúly) kapcsolatban kétség kívül az, hogy milyen súlyt válasszunk kezdőként. Ráadásul sajnos nincs rá egyenes, konkrét válasz – legalább is olyan, ami mindenkire vonatkozna.

 

Egy jó kettlebell kiválasztása több szemponttól is függ. A fő szempont az, hogy milyen jellegű gyakorlatokat szeretnél végezni sportszereddel. A kettlebell edzések során végzett mozgásoknak két fő típusa van: robbanékony vagy „ballisztikus” (lendítések, hajítások, stb.) és lassan végzett (fej fölé emelések, hajlított emelések, stb.)

 

Ezeket érdemes lesz észben tartani az alábbiakhoz!

 

Kettlebell kínálatunkért kattints IDE, de a cikkben is fogunk ajánlani néhány konkrét terméket. Ha pedig konkrét kettlebell gyakorlatokat keresel, azt IDE kattintva éred el egy korábbi cikkünkből. 

 

A kettlebell választás szempontjai

A robbanékony emelgetésekhez nehezebb kettlebelleket is használhatsz, míg a lassabban végzett gyakorlatokhoz (amelyek az egész mozgási tartomány során több precizitást követelnek meg) már kisebb súlyokat ajánlott használni. Éppen ezért ha a legtöbbet szeretnéd kihozni ezekből a sportszerekről, akkor legalább két különböző súlyú kettlebellre lesz szükséged.

 

Ezeken kívül fontos szempontok még a korod, a súlyod, fittséged és általános súlyemelési tapasztalataid.

 

Lássuk a részleteket!

 

Kettlebell méretek férfiaknak és nőknek

Kettlebell méretek férfiaknak

Sok férfi követi el azt a hibát, hogy túl nagy méretű kettlebellel kezd el edzeni – egyszerűen hajlamosak túlbecsülni saját erejüket, és nagyobb fába vágni a fejszéjüket, mint kellene. Még ha van is tapasztalatod a súlyzórudas gyakorlatokkal, egy kettlebell első megemelése garantáltan meglepetésként éri majd testedet.

 

A büszkeség nagy úr, de ha túl nagy súlyú kettlebellt veszel magadnak, és nem tudod megfelelően használni azt, akkor nem leszel vele előbbre. A kettlebell emelgetése meglepően precíz mozdulatokat és technikát követel meg, ezért nézegess inkább az ésszerűbb méretek között.

 

Ha aktív vagy a robbanékony kettlebell gyakorlatokhoz 16 kg-os kettlebell-t, vagy 20 kg-os kettlebellt ajánlunk, ha pedig sportolsz is, akkor akár a 24 kg-os kettlebell tartományban válassz magadnak gömbsúlyzót.

 

Na persze ha 110 kg felett vagy, és a súlyzózás hétköznapi dolog számodra, akkor bátran válogathatsz a nehezebb kettlebellek között is. Ha azonban még csak most kezdesz edzeni, akkor egy 12 kg-os kettlebell is kellő kihívást kínál majd.

 

Mint említettük, a lassabb gyakorlatokhoz könnyebb súlyokra lesz szükséged – olyanokra, amiket némi erőfeszítéssel, de ki tudsz nyomni a fejed fölé 8-10 alkalommal is. Áltagos aktív férfiaknak erre 8-12 kg-os kettlebelleket javasolnánk, sportolóknak pedig 12-20 kg közöttieket. Az abszolút újoncok ne kockáztassanak 8 kg feletti súlyokkal.

 

Kettlebell méretek nőknek

A férfiakkal ellentétben a nők épp, hogy sokkal könnyebb súlyokkal kezdenek el kettlebellezni, holott gyakran jóval nehezebbekkel is képesek lennének megbirkózni. Sokaknál ez abból a félelemből ered, hogy a nehéz gömbsúlyzók nagy, duzzadó izmokat eredményeznek, és sokan féltik ezektől nőies formáikat.

 

Az igazság az, hogy a megfelelően végzett kettlebell gyakorlatok épp, hogy ezt az áhított női alakot segítik még jobban kihangsúlyozni. Nőként tehát ne félj a nehezebb súlyoktól – ha megtanulod, hogy hogyan mozgasd meg velük csípődet és core izmaidat, akkor rájössz majd, hogy sokkal erősebb vagy, mint hitted!

 

A ballisztikus, robbanékony gyakorlatokhoz aktív nőként 8kg-os kettlebellt, vagy akár 12 kg-os kettlebelleket válassz, sportolóként pedig a 16 kg-os kettlebell tartományig nézelődj. Ha még csak most kezdesz edzeni, és nem vagy igazán formában, akkor a 6 kg-os gömbsúlytól a 8 kg-os súlyokig javasolnánk.

 

Lassabb gyakorlatokhoz olyan kettlebellt válassz, amit 8-10 alkalommal ki tudsz nyomni a fejed fölé (ezt javasoltuk a férfiaknak is fentebb). Aktív nőként 6-8 kg-os kettlebelleket javasolnánk ehhez, sportolóknak pedig 8-12 kg-osakat. Ha nem vagy formában és szeretnél belelendülni az edzésekbe, akkor kezdj 4-6 kilós kettlebellekkel.

 

A jó minőségű kettlebellek ismertetőjegyei

Manapság többféle kettlebellt lehet kapni. Léteznek klasszikus kettlebellek és sport változatok is. A minőségi kettlebellekre az alábbi tulajdonságok jellemzők:

 

Sima, íves fogantyújuk van

Vannak olyan kettlebellek, amelyek háromszögű vagy szögletes fogantyúval rendelkeznek. Ez az az olcsóbb kategória, amit jobb, ha nagy ívben elkerülsz. A jó minőségű kettlebelleknek mindig sima, ívelt fogantyújuk van, amit bármilyen szögből kényelmesen megfoghatsz, nem pedig csak felülről.

 

Egyetlen öntéssel készültek illesztések és durva részek nélkül

Egy igazán jó minőségű kettlebell egyetlen egy öntéssel készül, tehát semmilyen illesztés nincs rajta. Vannak olyan alternatívák is, amiknek a fogantyúját gyakorlatilag ráhegesztik a súlyra – ezeket felejtsd el. Fontos az is, hogy a fogantyú sima legyen, hogy a megterhelő mozdulatok közben ne sértse fel a kezdet.

 

Öntöttvas vagy verseny kettlebellek?

A versenyekre gyártott „profi” kettlebellek mindig szigorú szabványok szerint készülnek. Alapanyaguk az acél, nem pedig az öntött vas – ezeket használják a nemzetközi bajnokságokon és egyre többen kedvelik meg őket személyes edzésekre is.

 

Műanyag, egyedi formájú, állítható, hibrid és egyéb kettlebellek

Számos gyártó készít műanyag, egyedi formájú, állítható és különféle alternatív kialakítású kettlebelleket. Ezekkel semmi baj nincs, azon kívül persze, hogy nem tekinthetők igazi gömbsúlyzóknak. A helyzet az, hogy a kettlebellek valójában prevíziós eszközök, amiket összetett szabványok szerint kell elkészíteni a megfelelő ergonómia és kiegyensúlyozottság érdekében. Kínálatunkban ügyelünk rá, hogy a csakis a legjobb minőségi elvárásoknak megfelelő, kényelmes és tartós kettlebell-eket forgalmazzuk.

 

Hány kettlebellre van szükségem?

Valójában már egyetlen egy kettlebellből is rengeteget kihozhatsz, ha tudod, hogy mi mindenre, és hogyan használhatod.

 

Ha még csak most kezdesz el kettlebelleket használni, akkor első körben tanuld meg megfelelően végezni azokat a gyakorlatokat, amikhez csak egy gömbsúlyzó szükséges. Felesleges két kettlebellel edzeni, ha nem tudod, hogy hogyan boldogulj egyetlen eggyel. A megfelelő technika nélkül nem hogy nem lesznek elég hatékonyak edzéseid, de még könnyedén meg is sérülhetsz gyakorlatozás közben.

 

Azt javasolnánk, hogy bármilyen szinten (kezdő, haladó vagy prorfi) is kezdesz el ezekkel a súlyokkal edzeni, legyen néhány különböző súlyú kettlebelled. Ezek lehetővé teszik majd, hogy többféle „robbanékony” és lassabb gyakorlatot is elvégezhess a megfelelő terhelés mellett. Ha teheted, válassz rögtön két kettlebbellt e két edzéstípushoz, majd szerezz be egyre nehezebbeket, ahogy fokozatosan megedződsz.

Ország Botja díjak simplepay_hu borgun_hu